Charitatívna cyklojazda 2018 - 3.etapa

Charitatívna cyklojazda 2018 - 3.etapa

14.5.2018

3.etapa, pondelok 18. 6, 2018:

Trasa: Tatranská Lomnica - Brezno. Vzdialenosť 92 km. Stúpanie +1424 m, klesanie -1813m. Čistý čas jazdy: 6h, 36min

Tatranská Lomnica (8:00), Vysoké Tatry - Tatranská Lesná, Vysoké Tatry - Horný Smokovec, Vysoké Tatry - Starý Smokovec, Vysoké Tatry - Nový Smokovec, Vysoké Tatry - Tatranské Zruby, Vysoké Tatry - Tatranská Polianka, Gerlachov, Batizovce, Svit (9:00 – 10:00), Lučivná, Štrba, Šuňava, Horáreň Biely Potok, Ústie Doliny Benkovo, Horáreň Brezova, Čierny Váh, Javorinka, VN Lackova (11:55 – 12:55 kúpanie), Priehyba sedlo (14:08), Heľpa (14:31), Závadka nad Hronom, Polomka, Beňuš, Beňuš – Gašparovo, Brezno – Bujakovo, Brezno - Zadné Halny, Brezno - Predné Halny, Brezno 15:39. Spolu 22 obcí.

Podľa dĺžky najkratšia etapa tour. Nedajme sa však oklamať. V etape je nutné prekonať hrebeň Nízkych Tatier. Takže žiadna prechádzka ružovou záhradou. Štart bude v Tatranskej Lomnici a hneď na úvod nás čaká stúpanie do Starého Smokovca, 6 km s prevýšením 186 m, Ø 2,9%. Nasledovať bude zjazd z Tatranskej Polianky do Svitu v dĺžke 8 km. Od Svitu pôjdeme prakticky stále hore kopcom. Po Šuňavu nás bude čakať 10 km s relatívne príjemným priemerným stúpaním 1,3%, ale po trase bude niekoľko krátkych „hupákov“ s výrazným sklonom. Zo Šuňavy zbehneme dole kopcom až k horárni Biely potok. Na tomto mieste sa rozlúčime s policajným doprovodom a s najväčšou pravdepodobnosťou aj so sprievodnými vozidlami. Vojdeme totižto do NAPANTu.

Čaká nás približne 32 km po lesných asfaltkách Nízkych Tatier. Prvých 8 km pôjdeme po ceste nevalnej kvality, ale v pohode zjazdnej pre cestné bicykle. Výškovo to bude v globále dole kopcom, ale v skutočnosti taká pílka s krátkymi nepríjemnými stúpaniami a klesaniami.

Prvá časť tejto prekrásnej cesty nás dovedie k osade Čierny Váh. Tu skončí každá sranda. Nasleduje stúpanie do sedla Priehyba.

Stúpanie je dlhé 16 km. Odmenou za trápenie bude krásna nová asfaltová cesta a krásne výhľady. Prvých 9 km je stúpanie príjemné v priemere 2%, ale bude to tak, že čím bližšie k vrcholu tým to bude strmšie. Pokiaľ bude dobré počasie, zastaneme pri vodnej nádrži Lacková a otužilci môžu využiť prestávku na kúpeľ.

Nasledujúcich 6 km to už bude horšie Ø stúpania 5,5%, maximá niekde okolo 17%. Trasu som absolvoval niekoľko krát a je to zážitok.

Sedlo Priehyba vo výške 1190 m n. m. bude najvyšším bodom Charitatívnej cyklojazdy 2018. (Priehyba (1190 m n. m) je najnižšie položené sedlo v hlavnom hrebeni Kráľovohoľských Tatier, približne v strede horstva. Vedie ním spevnená lesná cesta z Heľpianskeho podolia z Heľpy na Čierny Váh, a to Driečnou dolinou, Ráztoku a Ipolticou. Cesta nie je prístupná verejnej doprave.)

Zjazd z Priehyby do Heľpy je dlhý necelých 9 km, ale nesmierne náročný. Priemerné klesanie je -6,2%, vo vrcholových partiách strmší. Lesná cesta prešla čiastočnou rekonštrukciou a na veľkej časti je položený novučičký asfalt. Treba však počítať s tým, že je na ňom množstvo drobných kamienkov, dobre viditeľných na priložených fotografiách (stav z júla 2017).

Pokúsime sa vybaviť prechod po lesnej ceste v NAPANTe v trase Horáreň Biely Potok, Čierny Váh, Priehyba sedlo, Heľpa pre sprievodné vozidlá. V Heľpe sa opäť stretneme s policajným sprievodom. Posledná časť etapy povedie z Heľpy do Brezna po hlavnej ceste. Úsek bude dlhý 27 km, mierne dole kopcom s Ø -0,6%. Cieľ bude v Brezne.